Sebevražda. Kvůli Sobotkovi můžeme zaplatit stamiliardy za cizí dluhy a zvednou se i ceny potravin. Babiš, Kellerpromluvili k návrhu premiéra
12. 10. 2017 16:08
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Sněmu svazu průmyslu a dopravy ČR řekl, že by si Česká republika měla hlídat svou pozici „co nejblíže jádru EU“ a měli bychom přijmout euro, jakmile na to budeme z hlediska reálné konvergence připraveni. Je tady dle něj „řada bláznů a polobláznů, kteří si zahrávají s myšlenku vystupování z EU“, dle něj by to pro ČR byla ekonomická a bezpečnostní sebevražda.
„Na prvním místě, dámy a pánové, bude udržet Českou republiku v Evropské unii. Možná Vám to připadne jako trochu zbytečné konstatování, když už členy Evropské unie jsme, ale pokud se podíváte na politickou scénu a z části i na předvolební debatu, tak víte, že je tady řada bláznů a polobláznů, kteří si zahrávají s myšlenkou vystupování z Evropské unie. Jsem přesvědčen o tom, že by to pro Česko byla ekonomická i bezpečnostní sebevražda. Naopak jsem přesvědčen o tom, že bychom si měli hlídat naši pozici, co nejblíže jádru Evropské unie. A jsem rád, že to ve svém vystoupení zmínil i pan prezident Hanák. Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli přijmout euro, jakmile na to budeme z hlediska reálné konvergence připraveni,“ řekl Bohuslav Sobotka.
Nechápu, proč lidem někdo nutí euro, když ho nechtějí. Zaplatíme za cizí dluhy
ParlamentíListy.cz požádaly politiky o vyjádření, co si o slovech premiéra Sobotky myslí. Drtivá většina politiků s ním nesouhlasí. Někteří upozorňují, že bychom museli ručit stovkami miliard za krachující státy v rámci evropského záchranného mechanismu ESM či ručit za cizí problémové banky v rámci bankovní unie.
„Je to premiérův klasický hystericky výkřik, který má strašit lidi. Naši lidé ale euro nechtějí a nechápu, proč jim ho někdo neustále nutí. My jasně říkáme, ze euro nechceme přijmout, protože nechceme ručit za řecké dluhy a špatnou aktivitu bank členských států eurozóny. Pro nás přijmutí eura není výhodné, členství v eurozóně je pro nás maximálně nevýhodné, protože členové eurozóny mají velké ekonomické problémy. Mají velké dluhy. Nikdo nám negarantuje, že bychom v případě přijetí eura, jak chce Sobotka a ČSSD, neplatili dluhy za jižní země EU a dluhy jejich bank. Nejsem ochoten ručit stovky miliard za cizí dluhy. V eurozoně není Británie, Polsko, Švédsko, Dánsko. To, co říká Sobotka je nesmysl,“ řekl ParlamentnímListům předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
„A nikdo nám nezaručí, že se po přijetí eura nezvednou ceny potravin, jak jsme to mohli vidět třeba na Slovensku nebo v Německu. Když nebudeme v eurozóne, neznamená to, že nemůžeme hrát v EU aktivní roli a prosazovat naše rešení zastavení ilegalní migrace a boje proti terorismu. Na to však potřebujeme premiéra, který bude tyto návrhy formulovat, předkládat a prosazovat na Evropske radě a který se domluví aspoň anglicky, což není případ pana Sobotky, bohužel,“ dodal Babiš.
„Premiér Sobotka se mýlí už skoro den co den. Našel v tom zřejmě jakési masochistické potěšení. Sebevraždě se rovná přijetí eura za jeho nynějšího kurzu a ostatncíh koloniálních podmínek. Jen blázni a poloblázni jsou dnes ve stisku naduté a impotentní eurokracie. Z Bruselu nám nic dobrého nezavane. Zemi sraženou do kolen politickými amatéry pozvedenem jenom my sami,“ řekl místopředseda KSČM Josef Skála.
„Jsem Evropan. V žádném případě nesouhlasím se žádnými bláznivými nápady o referendech o vystoupení z EU. EU potřebujeme. Nicméně musíme být v prvních řadách u reformy Evropské unie. Hlavně v roce 2018 a 2019, kdy v roce 2019 se mění Evropský parlament a zároveň bude nový kabinet Evropské komise. Zároveň na jaře má vystoupit Velká Británie. Myslím, že si to politici ani nikdo kromě MMR příliš neuvědomuje, vidí vše krátkodobě. My musíme být tahouni změn a tahouni ostatních států. V gescích MMR – evropské fondy – tím díky MMR jsme. A my samozřejmě budeme nominovat nového eurokomisaře za ČR. Což už bychom měli plánovat a uvažovat o kandidátech nyní,“ sdělila redakci ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechová z ANO.
„Obecně mohu souhlasit. Naše členství v Evropské unii je důležité nejen z pohledu růstu životní úrovně, ale i z pohledu zajištění bezpečnosti našich občanů. Jen blázen si může myslet, že sami vyřešíme problémy současného světa. Vždy platilo, že v jednotě je síla. Přesto je třeba, aby naše země byla aktivnější a aby tlačila na reformu EU. A to z pohledu větší transparentnosti, demokratičnosti a menší byrokracie. Euro lze přijmout nejen na základní splnění konvergenčního programu, ale i směnného kurzu pod 20 korun za euro a za předpokladu dořešení závazků zemi platících dnes eurem. Nelze připustit, aby naše země platila dluhy a problémy současné eurozóny,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.
„Pan Sobotka měl již se svými názory dávno přestoupit do TOP 09. Svou stranu takto ostatně dovedl z 20 procent na polovinu. Voličů ani členů ČSSD se na přijetí eura raději nikdy nezeptal, protože se bojí jejich odpovědi,“ myslí si europoslanec a člen grémia ODS Jan Zahradil.
O našem vystoupení z EU si budeme moci rozhodnout stejně svobodně jako Katalánci o odtržení od Španělska
Podle předsedy poslaneckého klubu Úsvit Marka Černocha se hlavně musíme začít chovat jako suverénní stát a prosazovat zájmy naší země. „Vždy si musíme na prvním místě uvědomit, že jsme Česká republika. Bohužel, Brusel jde čím dál víc cestou nařízení a směrnic – to je špatně. Je důležité tlačit na změnu systému, který dnes v EU funguje. Ale vystoupit z EU bez jasných ekonomických analýz, bez jasného plánu, co bude, by znamenal konec České republiky. To si řekněme narovinu. Takže prosazujme změnu a decentralizaci EU a prosazujme zájmy naší země. To je cesta,“ domnívá se Černoch.
Podle europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského je otázka eura dnes otázkou pouze politickou. „Pokud zavést euro, tak na základě diskuse. A u otázky EU mám dlouhodobě jasnou pozici. Vystoupení z EU je jako střelit se při maratonu do nohy hned po pěti kilometrech. Ten, kdo ji nerozumí, bude často propadat mýtům a nesmyslům,“ dodal.
„Již delší dobu pozoruji, že zaměstnavatelské asociace jsou přidruženými členy vlády,“ reagoval místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.
Rozhodnutí o přijetí eura bude podle europoslance Jana Kellera záviset na příští vládě, nikoli na vládě současné. „Ta měla čtyři roky na to, aby v té věci něco udělala. Poslední týden před volbami už to nedožene. O našem vystoupení z EU si budeme moci rozhodnout stejně svobodně jako Katalánci o odtržení od Španělska, o tom není nejmenších pochyb,“ míní Keller.
„Realisté odmítají přijmout euro a chceme zachovat naší národní měnu. Jsem moc ráda, že se pod naší petici proti přijetí eura podepsalo tisíce lidí. Pan Sobotka si může říkat co chce, končí a o všem bude rozhodovat příští Poslanecká sněmovna. Rohodně nebudeme dělat to, co je výhodné pro EU, ale co je výhodné pro naši zemi. Jsme svébytný národ a my Realisté odmítáme euro přijmout, protože by to ohrozilo ekonomický naše občany a podnikatele, národní měna je i stabilnější v době krize,“ argumentuje poslankyně Realistů Jana Hnyková.
„Hazardováním s Českou republikou je naopak Sobotkova snaha dovléct nás do tvrdého jádra a eurozóny. Opakovaně vyzývám vládu, aby pro Českou republiku dojednala minimálně výjimku na zavedení eura a na migrační a azylovou politiku,“ říká předseda Svobodných Petr Mach.
Podle ČT se premiér Bohuslav Sobotka na sněmu Hospodářské komory v úterý vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Podle něj je evidentní, že se po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny a před volbami i po volbách musíme vést debatu, jak postupovat, abychom se udrželi v jádru EU, nikoli na její periférii. Předseda senátu Milan Štěch tam řekl, že: „Česká republika euro potřebuje, je to stabilizační prvek.“ Co na to česká politická reprezentace?
Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ řekl premiér. Podle něj je evidentní, že po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny. „Myslím si, že teď na podzim před těmi volbami a určitě i po volbách musíme vést intenzivní veřejnou debatu o tom, jak budeme postupovat, abychom se neocitli na periférii EU, abychom se udrželi v jádru EU,“ uvedl Sobotka.
Být v eurozóně neznamená prosperitu
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co myslí o slovech Sobotky a Štěcha. Velká část politiků, kteří odpověděli, přijetí eura odmítá. Česká republika by přišla o základní páky, jak ovlivňovat svou ekonomiku, a musela by platit za zadlužené státy, či dokonce i banky eurozóny. Pro jsou vesměs zástupci ČSSD a TOP 09.
„Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a zemí, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky. Pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Naše banky jsou ve skvělé kondici, a pokud by někde v EU bankrotovala nějaká banka, tak bychom se museli na tom finančně podílet,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.
„No, je evidentní, že pan předseda Sobotka už nepočítá s tím, že bude předsedou vlády. Zavedení eura totiž mimo jiné znamená, že se naše vlast zbavuje jednoho z důležitých ekonomických nástrojů na řízení hospodářství a stává se více závislou na bruselské nekompetentní administrativě a zbavuje se další části své suverenity,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
„Mám názor přesně opačný. V této velmi nejisté době naopak není třeba vstupovat do chomoutu eura a naopak je nutné si zachovat svoji měnu. Ať pan Sobotka a spol. nejdříve vysvětlí, jak to bude se dvourychlostní EU, a ať sdělí, čí zájmy vlastně hájí,“ říká předseda SPO a senátor Jan Veleba.
Navrhuji tento termín eura: NIKDY. Přijmout euro je bláznivá myšlenka. Češi euro nechtějí, a proto by měli volit strany, které přijetí eura odmítají,“ reagoval předseda Svobodných a poslanec Petr Mach.
Dílčí výhody jednotné měny pro exportéry přebíjejí celkové náklady a rizika
„Premiér Bohuslav Sobotka se vyslovil na sněmu Hospodářské komory pro stanovení pevného termínu k přijetí eura v ČR. ODS tento záměr odmítá. Eurozóna je dodnes tvořena strukturálně odlišnými ekonomikami, pro které není jednotná měna, a tedy i jednotný měnový kurz a jednotná měnová politika výhodná. Odmítáme vstupovat do dluhové a transferové unie, jíž je dodnes součástí předlužené Řecko. Není to v zájmu občanů ČR. Koruna nám doposud nepřekážela, ani nám neškodila. Dílčí výhody jednotné měny pro exportéry přebíjejí celkové náklady a rizika, které jsou s jednotnou měnou spojeny. Chybnost projektu eurozóny v současné struktuře a podobě ukázala i nedávná finanční a ekonomická krize. Kvůli snaze Bohuslava Sobotky se zalíbit dvojici Merkelová, Macron by neměl premiér objevovat národní zájmy ČR. ODS dlouhodobě prosazuje referendum k euru, aby se k této otázce naší národní suverenity mohli vyjádřit občané,“ uvedl Jan Skopeček,
poslanec a ekonomický expert ODS.
„Takových termínů už bylo v minulosti hodně – od časů Václava Klause přes Vladimíra Špidlu a Jiřího Paroubka. Všechny nakonec pominuly. Jde spíše o pomíjivé politické deklarace než o reálný strategický postup. Neviděl bych to jinak ani nyní. Do roku 2020 stejně není žádný termín reálný. Ať to řeší reprezentace vzešlá z voleb. Podnikatelská sféra to zatím řeší vedením euroúčtů, aby se vyhnula nákladům na zajištění měny. Jakákoli reálná řešení musí zohlednit vývoj v EU a stabilitu měnové unie, což není jednoznačné a ve finále je pak po vysvětlení situace občanům využít institutu referenda. Téma vícerychlostní Evropy není tak samozřejmé – českým zájmem není být v zaostalejší části Evropy. Ale co udělá jádro EU, je otevřené. Potřebné změny v evropské integraci jsou zatím i po volbách ve Francii příliš mlhavé téma,“ říká místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.
„Ano, Česká republika by měla usilovat o to, být v jádru evropské integrace, protože tak můžeme jako Česká republika lepe prosazovat své zájmy. Nebo si snad opravdu myslí, že budeme úspěšnější, bohatší a bezpečnější na periférii s Rumunskem a Bulharskem? Sousední Slovensko odvahu k přijetí eura mělo a i díky tomu tam dnes rostou i platy rychleji než u nás. Ano, přijetí eura je v zájmu České republiky a jejích občanů,“ míní místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.
„Sobotka a Štěch by nám neměli věšet na nos bulíky. Dnešní Česká republika jako ten, s kým bude jádro EU jednat jako se sobě rovným, je groteskní sen. Že euro je měna zvýhodňující hlavně Německo a znevýhodňující jeho ekonomické satelity, dokládají i mnohé zdroje, jež jinak dnešním poměrům upsaly duši. Stejně jako fakt, že vlastní národní měna je jedním z mála nástrojů manévru, který zemím v našem postavení zbude, až zase udeří krizové časy – a tím i ještě brutálnější ‚právo‘ silnějšího. Přejít na euro při dnešním kurzu koruny by se rovnalo jen dalšímu znehodnocení lidových úspor – a zabetonování starobních důchodů i většiny platů na úrovni ponížené kolonie. Kéž by všechny ty, kdo nás do těchto rizik strkají, vytrestaly už letošní volby,“ uvedl místopředseda KSČM Josef Skála.
„No, beru to jako legraci. Podle mě není ještě ten pravý čas. Abychom to neodnesli všichni…,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.