Kdekdo se mi snaží vnutit, že můj největší nepřítel je Rusák, Hovno. Můj největší nepřítel je tenhle stát a jeho politici. Premiére Sobotko, vyndejte si konečně vatu z uší, tohle říká ´obyčejný´ člověk.
Na nová auta dotace, za stará naopak příplatek, navrhují. Tak začíná nepodepsaný email, který nám dorazil do redakce. Jeho anonymní pisatel je evidentně naštvaný a frustrovaný. Máme ale proto, že nepřipojil své jméno, brát to, co napsal, na lehkou váhu? My se domníváme, že nikoliv, až příliš to souzní s tím, co denně slýcháme kolem sebe. Volby do sněmovny se blíží a politici by měli konečně začít pozorně naslouchat…
„Tak fajn... Co si ty svině ještě nevymyslí... Revize kotle (800-1500), revize komína (800), v elektřině platím nesmyslné větráky či slunce, ve vodě Francouze, v tabáku neziskovky. Uhlí už je dneska drahé jako svině, a je čím dál horší, cenu dřeva vyšroubovali na šílenou výšku kvůli nesmyslným štěpkám pro Skopčáky,“ stojí v emailu a nutno dodat, že přes jisté zjednodušení a generalizaci má pisatel v mnohém pravdu. Kikdo nám dosud například nevysvětlil, proč jsme v metropoli prodali tak nevýhodně vodu francouzské Veolii a teď platíme jak mourovatí, čím méně spotřebujeme, tím více pak zaplatíme…
Kauza Veolia, ročně inkasuje půl miliardyHospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Firmu PVK v 90. letech od státu koupila Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028. Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu. Informace přinesl Týden.cz. |